Հուլիսի 20-24-ին Իսպանիայի Ալիկանտե քաղաքում կայացավ աշխատաժողով`նվիրված TEMPUS-ի «Արարատ» ծրագրին:
Աշխատաժողովին քննարկվել են Հայաստանում Համալսարան-աշխատաշուկա ազգային ցանցի (ՀԱԱՑ) ստեղծման աշխատանքները, դասախոսներին, գործատուներին, ուսանողներին և շրջանավարտներին ուղղված հարցաթերթերի ձևն ու բովանդակությունը:
«Որակի ապահովման ազգային կենտրոն»-ը (ՈԱԱԿ) բովանդակային մշտադիտարկում է իրականացնում հինգ բուհերում` պարզելու որակի ապահովման ներքին համակարգի ներդրման արդյունավետությունը: Ուսումնասիրվում են պլանավորված գործողությունները, դրանց իրականացման աստիճանը, փաստացի ձեռքբերված արդյունքները, և թե որքանով են արդյունքները նպաստել տվյալ բուհի դրամաշնորհային ծրագրի նպատակների իրականացմանը:
«Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման ազգային կենտրոնը» (ՈԱԱԿ) հավատարմագրման փուլում գտնվող հինգ բուհերի ներկայացուցիչների համար հուլիսի 11-ին կլոր սեղան-քննարկում էր կազմակերպել` ներկայացնելու շարունակական բարելավման գործողությունների ծրագիր կազմելու նախընտրելի մոտեցումները և առանձնահատկությունները:
ՈԱԱԿ-ը բուհերի ներկայացուցիչների հետ քննարկում է հավատարմագրման գործընթացը և հնարավոր բարեփոխումներն`այն առավել արդյունավետ դարձնելու նպատակով:
Հուլիսի 9-ին և 10-ին ՈԱԱԿ-ում տեղի ունեցավ կլոր սեղան-քննարկում բուհերի ներկայացուցիչների և փորձագետների հետ:
ՈԱԱԿ տնօրեն Ռուբեն Թոփչյանն ընդունեց Ֆրանսիայի բարձրագույն կրթության և գիտական հետազոտության նախարարության Եվրոպական և միջազգային հարաբերությունների վարչության տնօրենի գիտական հետազոտությունների գծով խորհրդական Ժան Լյուկ Կլեմենտին:
Կլեմենտը Հայաստանում է ծանոթանալու հայաստանյան բարձրագույն կրթական համակարգին և առանձնահատկություններին: