In 2024, ANQA’s activities were aimed at the international recognition of the capacities of the alumni from Armenian higher and secondary vocational education institutions. Ruben Topchyan, ANQA’s director, stated this while summarising the 2024 activities on February 3, at the “Armenpress” press hall. Varduhi Gyulazyan, head of ANQA’s Institutional and Programme Accreditation Division, also took part in the press conference, sharing the agency's key achievements and priorities for the current year.
On January 22, ANQA hosted a workshop of Armenian stakeholders of the Erasmus+ QA4VET project. The workshop was attended by representatives from ANQA, the "Armenian Center for Educational Policy and Management" NGO, Yerevan Regional State College № 2 named after N. Achemyan and Vardenis Medical-Humanitarian College.
On January 20, ANQA held a workshop, which was attended by its specialists and representatives from state VET institutions undergoing accreditation process.
On December 20, ANQA organised 2024’s last online workshop "Academic Programme Enhancement: Presenting Best Practices". More than 60 specialists from various Armenian HEIs joined the event.
On November 17, ANQA organised the first online workshop "Academic Programme Enhancement: Presenting Best Practices" for VET institutions, bringing together more than 100 specialists from the Armenian VET institutions.
The Steering Committee of ESU’s Quality Assurance ( ...
The objectives of the workshop are: